Földünkért környezettudatosság segítségével mi is tehetünk. Egy kis odafigyeléssel egyénileg is sokat segíthetünk!
Íme néhány lehetőség:
ENERGIATAKARÉKOSSÁG – Földünkért környezettudatosság egyszerűen
Amikor nem használod a számítógépet, TV-t és egyéb készülékeket, akkor kapcsold ki őket (StandBy üzemmódra állítás helyett). A legtutibb, ha olyan hosszabbítóhoz csatlakoztatod őket, amit ki lehet kapcsolni! Így csak egy gombnyomás és már áramtalanítottad is őket!
A lakás nem karácsonyfa! Csak ott égjen a villany, ahol valóban szükség van rá!
A vízfogyasztást is optimalizálhatod, ha pl. poharat használsz fogmosáshoz és nem a folyó csapvizet; a mosás ráér akkor is, ha megtelt a mosógép; pancsi fürdés helyett megteszi a tusolás is! Nagyobb adag zöldséget, gyümölcsöt lavórban is moshatsz, nem kell csap alatt! A víztakarékos WC tartály is kiváló – csak addig folyik a víz, amíg tartod a húzókát! …
Csomagolás, zacskó használat csökkentése – Földünkért környezettudatosság egyszerűen
A nejlon zacskók helyett érdemes textil, vagy tartós műanyag (nagy zöld, kék … táska) szatyrot használni, vagy akár hátizsákot vinni 😉 (Én a túrahátizsákomat szoktam befogni 😉 )
Választhatsz előrecsomagolt helyett ömlesztett árukat – pl. a piacokon a rizstől, a fűszerekig mindenfélét megkapsz. Ha pedig zacskó helyett a saját tüll tasakodat viszed (’újrahasználható zsák’ néven kapható, de otthon is elkészíthető) az még jobb. Én az áruházak zöldség, gyümölcs osztályán is ebbe teszem a kiválasztott termékeket és a piacra, kis boltba is ezt viszem 😉 Valahol furán néznek rám, de idővel megszokják 😉
Közlekedj BRINGÁVAL!
Ha épp nem szakad az eső és megteheted, akkor érdemes bringával közlekedni. Egyre több bicajbarát útvonal, bringaút van. Én leggyakrabban pl. a 13. ker, 14. ker és 5. kerület között közlekedem így. Sok helyen kertek alatt, ami tavasz tájékán külön örömforrás, hiszen rengeteg virág nyílik, csiripelnek a madarak és susog a szél a fülembe! Mozgás + idő megtakarítás – sokszor sokkal hamarabb elérem az uticélomat, mint BKV-val, vagy más autóval!
Ráadásként nem csak a levegő tisztaságáért tehetünk így, hanem a pénztárcánkat is kíméljük, ill. nem kell a dugóban rostokolnunk 😉 !
VEGYSZEREK HELYETT
Felmosáshoz, tisztításhoz, vízkőoldáshoz
A SZÓDABIKARBÓNA ÉS ECET csodákra képes!
A durvább lefolyótisztítást azért érdemes előbb a szifon szétszedésével kipucolni, de kisebb dugulást simán megoldhatsz: egy adag (pár evőkanálnyi) szókabikarbónát szórj a lefolyóba, aztán lötyints rá egy adag ecetet (habzik majd rendesen, tehát nem kell túl sok). Hagy kb. fél órát állni, majd forró vizzel (legjobb rögtön a forralóból) öblítsd le a cuccot!
Emellett a szódabikarbóna remek fehérítő szer! Fehér cuccok mosásakor: a mosópor adag fele helyett tégy szódabikarbónát a mosópor adagoló rekeszbe.
Makacs ételfolt – pl. paradicsomszósz, vagy meggylé foltját rácseppentett citromlé, de pici vízben feloldott citromsav is klasszul halványítja, aztán mehet a fenti módszer 😉
Mosás, öblítés
Több éve mosódiót, makacs szennyeződéshez pedig vadgesztenyét (héjától megtisztítva) használok, mosószódával vegyesen. A gépbe egy régi gyerekzokniba teszek pár mosódiót -, ha extrán mocskosa gyerek zoknija, akkor abba közvetlenül beleteszek pár nagyobb vadgesztenye darabot és becsomózom a bokájánál. A gép mosószer adagolójába pedig beletöltök egy adag (kb. 1-2 dl) mosószóda oldatot. A mosószódát előre fel szoktam oldani, mert ha hideg víz éri, akkor kemény darabokba áll össze. 1,5 literes flakonba szoktam kb. 4 evőkanállal tenni és meleg vizet öntök rá, majd addig rázom, amíg feloldódik.
Öblítőként ecetes, illóolajos oldatot használok: régi öblítős flakon (750 ml-s) ötödébe ecetet öntök, majd jöhetnek bele az illóolajak: 6-10 csepp teafa (fertőtlenítőként), az illatot pedig ízlés szerint választhatjuk meg. Nálunk a 10 csepp citrom és 5 csepp vanília jött be 😉 Ne számíts nagyon intenzív illatra, de a friss hatást azért megadja!
Tusolás, tisztálkodás, szagtalanítás
Avagy, hogy oldható meg, hogy se magad, se a környezetedet ne terheld felesleges, sokszor káros vegyszerekkel?
A normál piszkot a tiszta víz is kiválóan lemossa! A kellemetlen szagok és egyebek eltávolítására pedig ismét a szódabikarbónát tudom ajánlani! Pár csipetnyit feloldassz pici vízben és már használható is. Remekül lehet használni a sót is. Én jódos sót használok, de lehet profibbat is (pl. Himalája só…)
Lazító, tisztító, méregtelenítő fürdőként: egy jó kis forró jódos-sós fürdő csodákra képes minden szinten! (1 kg háztartási jódos só egy kád vízbe teljesen jó!)
DEZODORÁLÁS
végy azonos mennyiségű szódabikarbónát és kókuszzsírt, keverd össsze, majd annyi csepp Teafa illóolajat tegyél bele, ahágy evőkanálnyi szódabikarbónát, és tégy még bele olyan illóolajat, amilyen illatú ‘dezodort’ szeretnél. Én a Citrom és/vagy Narancs és Vanília kombinációt szeretem. Általában ilyenkor még felvesz egy kis szódabikarbónát a keveréék. Az a jó, ha már nem folyik, hanem krémesre besűrűsödött.
ÚJRAHASZNOSÍTÁS – Földünkért környezettudatosság egyszerűen
A rosszul nyomtatott doksik hátsó oldalára remekül rajzolhat a gyerek, de mi is használhatjuk (jegyzetelni, bevásárló listához…)
Sütéshez – pl. rántott ételek, krumpli… mangalica zsírt is használhatsz. (Több szempontból egészséges. Ha nem ismered, akkor érdemes utána nézni számos jó tulajdonságának, ilyen pl. a koleszterin szintre való kedvező hatása.) Ha sütés után leszűrjük, akkor többször is felhasználhatjuk. A félretett sült zsír remekül használható rántás készítéséhez, zsíros kenyérre, serpenyő kizsírozásához… 😉 Aki mégis olajban süt, az is tehet a környezetért: a lefolyóba öntés helyett szelektíven gyűjtheti az elhasznált olajat (lakossági veszélyes hulladék gyűjtési akciók idején, vagy veszélyes hulladék gyűjtő telepeken is le lehet adni). Erre a következő részben még kitérek.
SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS – Földünkért környezettudatosság egyszerűen
Bálint fiam kapott még az oviban egy Szelktív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos foglalkoztató füzetet, amiből nagyon sok jó tippet kaptunk. Eddig is külön gyűjtöttük a PET palackokat, a papírt és a konzervdobozokat, de ezeken kívül még rengeteg dolgot lehet újrahasznosítani. Alább részletesen olvasható, hogy mely szelektív konténerbe mi mindent lehet gyűjteni. Amióta ezeket is figyelembe vesszük, azóta a hagyományos szemetesünkbe alig kerül valami! /
Ha egy háztartásban ennyire lecsökkenthető az újra nem hasznosítható szemétkibocsájtás és egyre többen követjük ezt a példát, akkor remélhetőleg csak kitaláció marad Bálint fiam egyik kedvenc meséje: Walle (ajánlom mindenkinek, nem csak a kicsiknek!).
Lássuk, hogy mely háztartási, vagy irodai szemetet lehet újrahasznosítani!
A gyűjtőkonténerek típusai szerint láthatók a csoportok, melyeken belül helyet kapnak a bedobható és a nem bedobható anyagok is! De ma már akár házhoz is jön a szelektív hulladékgyűjtés.
MŰANYAG
Szelektíven gyűjthető
- ásványvizes és üdítős PET palackok (LAPÍTVA!)
- elöblített tejfölös és joghurtos poharak,
- műanyag zacskók, reklámtáskák műanyag fóliák,
- PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonok
- hungarocell
- italos karton (vidéken)
Nem gyűjthető szelektíven
- vegyszeres, zsíros flakonok,
- fogkefe,
- műanyag játékok,
- videó-, és magnókazetta, CD/DVD lemez
PAPÍR
Szelektíven gyűjthető
- újságpapír,
- kartondobozok összehajtva,
- tiszta csomagolópapírok,
- irodai papírhulladékok, telefonkönyv,
- szórólapok és reklámkiadványok
- italos karton (Budapesten)
Nem gyűjthető szelektíven
- zsíros, szennyezett papírok, műanyag borító,
- indigó, faxpapír
- használt egészségügyi papírok
- pelenka
FEHÉR ÜVEG
Szelektíven gyűjthető
- befőttes üvegek,
- ásványvizes üvegpalackok, röviditalok üvegpalackjai
Nem gyűjthető szelektíven
- ablaküveg,
- tükör,
- villanykörte,
- hőálló üvegtál,
- szemüveg,
- neoncső,
- orvosságos üvegek
SZÍNES ÜVEG
Szelektíven gyűjthető
- borosüvegek, sörösüvegek
Nem gyűjthető szelektíven
- porcelán,
- kerámia,
- orvosságos üvegek
FÉM
Szelektíven gyűjthető
- alumínium italdobozok,
- alufólia,
- fém konzervdobozok,
- fém zárókupakok
Nem gyűjthető szelektíven
- ételmaradékkal szennyezett konzervdo
Forrás: http://kornyezetbarat.hulladekboltermek.hu/szelektiv/miteshova/
Amit véletlenül se a lakosság részére kihelyezett gyűjtőszigeteken található kontérekbe tegyél:
Veszélyes hulladékok, ill. veszélyes összetevőket tartalmazó hulladékok
- elhasználódott háztartási gép: mosógép, hűtőgép, stb.
- elektronikai hulladék: számítástechnikai hulladék
- fénycsövek és világítótestek
- szárazelem
- használt sütőzsiradék és göngyölege
- fáradt olaj és göngyölege
- használt akkumulátor
Ezektől pl. KERÜLETI, VAGY TELEPÜLÉSI HULLADÉKGYŰJTŐ AKCIÓK során lehet megszabadulni!
Érdemes figyelni a kerületi és az önkormányzati lapokat, mert -helyszíntől függően- évente pár alkalommal megrendezésre kerül hulladékgyűjtő akció, ahol térítésmentesen le lehet adni akár veszélyes hulladékokat is.
Szeretettel
Széplaki Viktória, Viki
Agyintegráció, stresszoldás, képességfejlesztés…
FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE ide kattintva – a megnyíló űrlap kitöltésével lehetséges.
További cikkeim és blogbejegyzéseim: