Ha figyelünk a saját szükségleteinkre, mások igényeire és ezeket egyensúlyban kezeljük, nyertes-nyertes módon, akkor fontos lépést tettünk ahhoz, hogy kiegyensúlyozott legyen bármely kapcsolat az életünkben.
A kapcsolat minden szereplője egyedi
Ezért nem biztos, hogy célszerű magadból kiindulni 😉 Az együtt töltött idő alatt megtapasztalhatjuk, hogy ki mit nem szeret! Így ezt könnyebb figyelembe venni. Sőt kifejezetten kapcsolatépítő, hiszen ez is kifejezi szeretetünket a másik iránt! (Pl. Időt adunk a párunknak hazaérkezéskor, hogy munkahelyiből átálljon az otthoni üzemmódra.)
Az már keményebb dió, hogy kinek mire van szüksége, mit jelent számára a figyelmesség, vagy a szeretet kifejezése? (A fenti példánál maradva: mennyi idő kell a munka – otthon üzemmód közötti váltásra.)
Érdemes időnként időt szánni arra, hogy megbeszéljük mindezt. (Már megtettétek? Akkor néha érdemes frissíteni az infókat, hiszen mindenki változik! Az 1 évvel ezelőtti dolgok néha lényegtelenné válnak mára!) Szülő – gyerek vizsonylatban, főleg kisebbeknél lehet, hogy gyakrabban érdemes beiktatni egy-egy update-et a korcsoportonként változó igények nyomonkövetése céljából.
Ha párkapcsolatról beszélünk, akkor a jó szex is fontos, amihez ugyanúgy elengedhetetlen a figyelem.
Bevezető lépések egy kapcsolat építése érdekében
- adunjk időt átgondolni, hogy mit szeretünk, szeretnénk? Ha minden fél kész van ezzel, akkor
- egyeztessünk!
Így mindenkinek világos lesz, hogy mi esik jól a másiknak, mit szeret. A kapcsolat minőségét az javítja, ha mindegyik oldalt egyenlő mértékben és a projekt fontos részeként kezeljük.
Ne add fel!
Néha olyasmire vágyunk, ami adott pillanatban nem kivitelezhető! Sokkal fontosabb, hogy milyen érzést akarunk elérni, mint az a mód, ahogy elérjük. Pl. tél közepén melegségre és fényre vágysz, de a szolit zárva találod. Bosszankodás helyett gondold végig most mit tehetsz, hogy elérd a vágyott érzést? Ha süt a nap, akkor napozhatsz. Esetleg otthon bekuckózhatsz egy puha meleg takaróba és világíthatod kicsit a szemöldököd közötti területet zseblámpával. Meglepődsz majd, hogy milyen kellemes hatást érsz el! …
Képességfejleszéts nem csak a jó kapcsolat érdekében
Egy egyszerű gyakorlattal javíthatjuk figyelmünket, ill. érzékenységünket: állj meg és kérdezd meg magadtól, hogy
- hogy érzem magam?
- mire van szükségem?
- mit tehetek most?
Éredemes ezt rendszeres napirendi pontként beiktatni az életedbe – főleg, ha másokra sokkal inkább figyelsz, mint magadra 😉 Ebben az esetben a Kapcsolatok – egymásra hatás és oldás cikket is a figyelmedbe ajánlom!
Összegzés
Figyelj magadra! Figyelj a másikra! És ne add fel, ha épp nem áll rendelkezésre az, amiről úgy vélitek, hogy az igényt kielégítené, figyeljetek a kívánt érzésre és ötleteljetek! Aztán tegyetek próbát! Majd beszéljétek meg a tapasztalatokat és ennek megfelelően korrigáljatok, illetve pontosítsatok, ha szükséges!
Ha mindez nem elég, akkor igénybe vehetjük stresszoldó szakember segítségét is.
Persze előfordul, hogy a FIGYELEM stressz, vagy valamilyen agyintegrációs gond miatt jelent komoly kihívást – erről bővebben a RAS -ról szóló cikkemben írtam. Ilyen esetre van pár gyorssegély gyakorlat, melyet ide kattintva találsz.
Szeretettel:
Széplaki Viktória, Viki
Agyintegráció, Stresszoldás, Képességfejlesztés…
A legjobb hosszútávú befektetés önmagadba:
2 hozzászólás “A jó kapcsolat fontos alapja a FIGYELEM”
Thanks
Thanks