Agyunk tömegének csupán 10%-át teszi ki, de sűrűn barázdált felszínét kiterítve a nagyagy kiterített felszínének 50%-át eléri a kisagy mérete. Az agysejtek fele ezen a területen található, ráadásul itt találhatók a legösszetettebb agysejtek (Purkinje-sejtek), melyek egyenként több mint 100.000 kapcsolatot képesek alkotni más idegsejtekkel.
Kisagy, mint érzelmeink és gondolataink finomhangolója
Néhány évvel ezelőtt jöttek rá, hogy a kisagy nem csak a mozgással kapcsolatos működésekért, hanem az érzelmek és gondolatok finomhangolásáért, szabályozásáért is felelős. Tehát amennyiben túlélési érzelmi központunk, az amygdala egy programja (pl. düh, menekülés, lemerevedés, bűntudat, félelem, blokkolt öröm) egy adott szituációra nem megfelelő, akkor a kisagy lekapcsolhatja ezt a folyamatot. Ha pedig megfelelőnek találja, akkor viszont nagyobb gázt adhat neki. Így ez a terület a periventrikuláris túlélési rendszer fontos része!
Kisagy és mozgás
A legfontosabb motorikus feladata: biztosítani, hogy a szándékunknak megfelelő mozgás valósuljon meg. Irányítja a nyakat, törzset, karokat, lábakat, kezeket, lábfejeket és rajtuk az ujjainkat.
A mozgás mellett az egyensúly biztosítása is a feladatai közé tartozik – főleg a testtartás, vázizomzat irányítása kapcsán.
A finomhangolás során a kisagy folyamatosan ellenőrzi a testszerte található receptorokból ékező információk alapján, hogy éppen mit csinálunk és ha ez negy egyezik azzal, ami a tervünk volt, akkor elvégzi a szüskéges módosításokat.
A kisagy működési zavarát az alábbi tünetek jelzik
- ügyetlenség, koordinálatlan mozgás,
- finommotorikai ügyetlenség – pl. szabálytalan, darabos… rajz, ill. íráskép
- kiegyensúlyozatlanság,
- zavar az érzelmek kezelésében,
- érzelmi kontroll elvesztése (akár érzelmi kitörések vagy agresszió),
- nem vagyunk képesek a gondolatainkat összeszedni, a megfelelő logikai lépéseket betartani
Az eddigiek a LEAP 2 ill. egyéb neuroenergetikai kineziológiai tanulmányaim alapján készültek.
Tipp fizikai vagy mentális merevség esetére
Egy egyszerű kineziológiai gyakorlattal: az inak lazítása a bokánál – Achilles, majd térdhajlatban, majd a vállaknál.
- Húzogasd meg az Achilles inakat a bokadudor mögött (mintha megcsípnéd hátulról a bokádat).
- A térdhajlat felső részén húzogassuk meg a térdinakat (2 kezünkkel átfogva előlről a térd fölött a lábunkat, a láb hátsó részére kerülő 4-4 ujjunkat széthúzva)
- A bal kezünket tegyük a jobb vállunkra, a nyakunk közelébe, hogy lefogjuk a trapéz izmot, majd jobb vállunkkal végezzünk apró köröket előre majd hátra, miközben előre fordítjuk a fejünket. Jöhet a másik oldalon ugyanez.
Ha mindez nem elég, akkor igénybe vehetjük stresszoldó szakember segítségét is.
#CsodálatosAgy #Agyintegráció #LEAP #stresszoldás #NeuroenergetikaiKineziológia #képessségfejlesztés
Szeretettel:
Széplaki Viktória, Viki
Agyintegráció, Stresszoldás, Képességfejlesztés…
FELIRATKOZÁS HÍRLEVÉLRE ide kattintva – a megnyíló űrlap kitöltésével lehetséges.